' İN AVANTAJLARI
HİJYENİK SÜNNET: Herhangi bir açık yara oluşmadığından dolayı dış ortamdan gelebilecek bir enfeksiyona karşı korumalıdır. Tekrardan kullanılabilir aletlerin yetersiz sterilizasyonundan kaynaklanabilecek HIV,HEPATİT gibi enfeksiyonlardan korur,sterilizasyonun tam sağlanamadığı toplu sünnet uygulamaları için en ideal sünnet yöntemidir.Sünnetle bulaşabilecek HEPATİT ve AİDS gibi hastalıkların önlenmesiyle ülkenin sağlık sisteminin bu hastalıkların tedavisi için harcayacağı para ve bu hastalıkların şahsa vereceği geridönüşümsüz zararlarda önlenmiş olacaktır.Bir HEPATİT hastasının bir aylık ilaç masrafının nekadar yüksek olduğu düşünülürse ülke ekonomisinin kazancı daha iyi anlaşılacaktır.
ESTETİK SÜNNET: Dikişli sünnetlerde kesim işlemi el ile yapıldığından mukozada ve penis derisinde asimetri,kırtışlanma,sütür atılan yerlerde boğumlanmalar, büzüşmeler meydana gelmektedir .Buda sünnet olan kişilerin ergenlik döneminde bir takım pisikolojik sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Uzun bırakılan mukoza ise erken boşalma problemine neden olabilmektedir. ile yapılan sünnetlerde penis derisi ve mukozanın birleşim yeri çızgı şekilde düzgün olarak çıkar.Mukoza glansın hertarafında aynı uzunluktadır mukoza uzunluğu sünnetı yapan kişi tarafından isteğe göre ayarlanabilir.
GÜVENLİ SÜNNET: Glans penisin bir kaza sonucu kesilmesine veya diğer yaralanmalara karşı korur.Sünnet esnasında penisin orjinal yapısına dokunulmadan sadece sünnet derisinin alınma sına olanak sağlar.
KOLAY SÜNNET: ile sünnet işleminin öğrenilmesi minimum düzeyde eğitim gerektirir.Yardımcı sağlık personeli gerektirmez.
HIZLI SÜNNET: Diğer sünnet metodlarına göre daha hızlı bir sünnet prosedürüdür.Sünnet işleminin çok kısa sürede bitmesine imkan sağladığından çocukların sünnet stresini en aza indirir.Sünnet işlemi çok daha kısa zamanda biteceğinden sünnet yapan kişiye konsantrasyonu bozulmadan daha fazla sünnet yapma imkanı sağlar.
KOTERİZASYON YOK: Unipolar,bipolar,ve termokoter gibi penis cerrahisinde kullanılması önerilmeyen araçlara gerek yoktur.Bu araçların sünnette kullanımı çeşitli tıp otörlerince dünya genelinde sakıncalı bulunmuş ve asla önerilmemektedir.T.C Sağlık Bakanlığı da ısı yoluyla kesim işlemi yapan bu araç ve gereçlerle sünnet işlemine sıcak bakmamaktadır.
DİKİŞ YOK: Dikişe herhangi bir şekilde gerek kalmaz. Krome katküt’ün kullanılmasının yasaklanmasından sonra , sünnet işleminin geç emilen sütürlerle yapılması zorunluluğu gündeme gelmiştir. Bu durum hem geç emilen sütürlerin fiyatlarının pahalı olmasından dolayı sünnetin yapan kişiye maliyetini artırmıştır, hemde sütürlerin alınması zorunluluğunu gündeme getirmiştir. Sütürlerin kendiliğinden erimesinin beklenmesi sütür geçen dokuda nedbe dokusu oluşumunu artırmakta ve kozmetik sorunlara neden olmakta, sütür geçen yerlerde fistül oluşumuna neden olabilmekte,aynı zamanda peniste enfeksiyon ihtimalini artırmaktadır.kullanımı ile oluşabilecek bu komplikasyonların tamamen önüne geçilmiş olur.
KANAMA YOK: Operasyon sırasında ve sonrasında hiçbir kanama görülmez.Meydana gelen birkaç damla kanama kesilip alınacak olan sünnet derisinden kaynaklanır.Bu nedenle
hemofili gibi kanama bozukluğu olan çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir.
SARGI BEZİ VE BANDAJ YOK: Sargıbezi ve bandaja da gerek yoktur.Pansuman gerektirmediğinden pansuman için zamandan ve ücretten tasarruf sağlanır.
SÜNNET SONRASI ANTİBİYOTİK KULLANMA İHTİYACI YOK: Sünnet sonrası antibiyotik gereksinimi olmadığından ülke ekonomisi gereksiz bir harcamadan kurtarılmış olur. Sünnetin rutin uygulandığı Türkiye gibi ülkelerde milyon dolarlarca para ülke ekonomisine kazandırılmış olur.
KARŞILIKLI ENFEKSİYON YOK: Sünnet operasyonu sırasında hem sünnet yapanı hemde sünnet olanı enfeksiyona karşı korur.
SÜNNET SONRASI DÖNEMİ RAHAT: Sünnetten hemen sonra sünnet olan kişi iç çamaşırı ve pantolonunu giyebilir, yürüyebilir,oynayabilir,günlük aktivitelerine devam edebilir, klasik sünnet yöntemlerinin aksine banyo yapabilir,temiz deniz ve havuza girebilir.
AMELİYATHANE KULLANIMINI ZORUNLU KILMAZ.
ÖNCEDEN STERİLİZE EDİLMİŞ VE TEK KULLANIMLIK OLDUĞUNDAN OTOKLAV MALİYETİNDEN TASARRUF EDİLİR.
CERRAHİ GİYİM MALZEMESİ,DİŞİK V.B TASARRUFU SAĞLANIR.
İN ÇIKARTMAK İŞİNİ BU KONUDA KISA BİR EĞİTİM ALMIŞ HERKES YAPABİLİR.
SÜNNET YAPTIKTAN SONRA ÇOCUĞU TEKRAR GÖRME İMKANI OLMAYAN DURUM LARDA AİLEYE BİLEiN DIŞ BEYAZ KISTIRMA HALKASININ KESİLMESİ GÖSTERİLİP ÇIKARTMASI SAĞLANABİLİR.TÜP ILIK SUDA KISA SÜRE OTURUNCA KENDİLİĞİNDEN ÇIKACAKTIR.
ULUSAL HARCAMALAR AZALIR:ULUSAL BAZDA SÜNNET İÇİN YAPILAN HARCAMA LARDAN TASARRUF SAĞLANIR.