' İN ÇIKARTILMASI
in alınacağı gün kliniğe gelmeden, çocuğun bir saate yakın sıcak suda oturması istenilir. Küçük çocuklarda bu süre daha kısa tutulabilir.Suya şampuan,sabun konulmasında sakınca yoktur, özellikle önerilir. Çocuğun sudan çıkartıldıktan sonra bekletilmeden kliniğe getirilmesi önemlidir.


çıkartılırken beyaz kıstırma aparatının uzak ucundan keski ile iki kolu kesilir. Ve kollar iki yanlara doğru açılır.
Bisturi ucu veya stile yardımıyla sıkışmış kabuk dorsal penis tarafından itilerek beyaz kıstırma aparatı çıkarılır.

Beyaz kıstırma aparatı çıkartıldıktan sonra tüpün üzerinde kahverengi , siyah 2-3 mm nekroze deri halkası görülür. Bu aşamada lokal anestezik spreyler sıkılarak bir müddet beklenebilir. Nekroza kabuğun tırnak ucuyla sıyrılabileceği gibi bistüri yardımıyla saat 12-9-3 hizasından vertikal çizikler atılarak çıkarılmasıda mümkündür. Çizik atılarak çıkarma işlemi önerilir. Özellikle aşırı kilolu çocuklarda ve bebeklerde daha çok çizik atılması nekroze kabuğun bütünlüğünü bozacak ve sünnet sonrası fimozisini engelleyecektir.
Tüp çıkartıldıktan sonra penis derisi geriye çekilerek mukoza ortaya çıkarılabilir.Penis derisini geriye çekmeden iyileşmeye bırakan kullanıcılar vardır. Bunun ödem gelişmesini azalttığını savunurlar. Yapılan sünnetin estetik değerlendirilmesi için ilk 50 sünnette penis derisinin geriye çekilmesi önerilir.
Fotoğraflarda klamp çıkarıldıktan hemen  sonra mukoza , nekroze kabuk ve penis derisi görülmektedir. Bu sünnette klamp 3. gün çıkarılmıştır. Peniste ve mukozada ödem olmayışı ile sünnetin invaziv sünnet yöntemlerine göre üstünlüğünü  açıkça ortaya koymaktadır. Cerrahi sünnetlerde veya koter kullanarak yapılan dikişli sünnetlerde sünnet sonrası 3. gün penis aşırı ödemli , hiperemik ve aşırı hassastır
çıkarıldıktan sonra ; penise bol miktarda antibiyotikli krem sürülür. Gazlı bez kapatılıp iç çamaşırı tekrar giydirilir.

Aileye gazlı bezi 1 saat sonra mutlaka almaları gerektiği söylenir. Aksi taktirde gazlı bez penise yapışabilir.